Meet Our Teaching Fellows

Teaching Fellows

Teaching Fellows Cohort that Started in 2019-2020

Layla AllenLayla Allen
Science Education
Raeford
Madison BeddingfieldMadison Beddingfield
Math Education (Middle)
Arden
Morgan BellangerMorgan Bellanger
Math Education
Fayetteville

 

Rebecca BlairRebecca Blair
Math Education (Middle)
Mooresville
Dominique Boseman
Science Education
Burlington
Glen Brain
Math Education
Burlington

 

Brittani Clark
Special Education
Durham
Kayley CliftonKayley Clifton
Agricultural Education
Garner
Nicole Confroy
Science Education
Apex

 

Anna FaulkAnna Faulk
Agricultural Education
Cerro Gordo
Molly Feezor
Agricultural Education
Lexington
Elizabeth FousheeElizabeth Foushee
Agricultural Education
Graham

 

Katelin GaglianoKatelin Gagliano
Agricultural Education
Fuquay-Varina
Stephanie Guill
Math Education
Ringgold, Va.
Samuel HammettSamuel Hammett
Math Education
Archdale

 

Daniel Harmon
Science Education
Raleigh
Caitlin Haynie
Math Education
Marshall
Jennifer HendersonJennifer Henderson
Science Education
Siler City

 

Abigail HesterAbigail Hester
Science Education
Gastonia
Carl Hintz
Science Education
Raleigh
Madison HornMadison Horn
Special Education (Dual Licensure)
Rural Hall

 

Jana HunterJana Hunter
Agricultural Education
Salemburg
Ethan JenkinsEthan Jenkins
(Goodnight Scholar)
Agricultural Education
Cerro Gordo
Alyssa JohnsonAlyssa Johnson
Special Education (Dual Licensure)
Kannapolis

 

Anne JohnsonAnne Johnson
Math Education
Robeson County
Spencer JosephSpencer Joseph
Science Education
Tyner
Brittany KennonBrittany Kennon
Special Education (Dual Licensure)
Clayton

 

Kathryn KingKathyrn King
(Goodnight Scholar)
Math Education
Hendersonville
Makayla LewisMakayla Lewis
Agricultural Education
Garner
Amber LongAmber Long
Math Education
Roxboro

 

Harrison McLambHarrison McLamb
Agricultural Education
Roseboro
Lisandra MejiaLisandra Mejia
Agricultural Education
Zionville
Emma MillerEmma Miller
Science Education
Apex

 

Ainsley MooreAinsley Moore
Math Education (Middle)
Salisbury
Cameron MooreCameron Moore
Science Education
Raleigh
Paula Murray
Science Education
Burlington

 

Michelle Neish
Science Education
Sanford
Kate O-NeillKate O’Neill
Special Education (Dual Licensure)
Gastonia
Amber PetrusaAmber Petrusa
Special Education (Dual Licensure)
Apex

 

Gracie PrevetteGracie Prevette
Agricultural Education
Ronda
Jackson Ray
Agricultural Education
Edenton
Kailey ReaKailey Rea
Math Education (Middle)
Pine Level

 

Josh Reddick
Agricultural Education
Sophia
Sydney SchmalzriedSydney Schmalzried
Agricultural Education
Fuquay-Varina
Keisha SchmittKeisha Schmitt
Special Education (Dual Licensure)
Sanford

 

Emma SchneiderEmma Schneider
Math Education
Asheville
Kiya Simpson
Technology Design Education
Rolesville
Evan Stewart
Math Education (Middle)
Efland

 

Kailee StorieKailee Storie
Agricultural Education
Raleigh
Mikayla ThompsonMikayla Thompson
Agricultural Education
Whitakers
Nathaly Trinindad FloresNathaly Trinidad Flores
Agricultural Education
Asheboro

 

Madelyn TyrrellMadelyn Tyrrell
Math Education
Matthews
Kaitlynn WellsKaitlynn Wells
Science Education
Sanford
Alora WilsonAlora Wilson
Math Education
Bakersville
Abigail ZentmeAbigail Zentmeyer
Agricultural Education
Kannapolis

 

Teaching Fellows Cohort that Started in 2018-2019

Caroline AlexanderCaroline Alexander
Science Education
Concord
Savannah BryantSavannah Bryant
Special Education (Dual Licensure)
Sylva
Devin ByrneDevin Byrne
Technology Design Education
Mooresville

 

Ashton CrumpAshton Crump
Science Education (Middle)
Greensboro
Michael CulberstonMichael Culberston
Math Education
Fuquay-Varina
Maidson DavisMaddy Davis
Math Education
Belmont

 

Gabriel DeCaroA. Gabriel DeCaro
Science Education
Apex
London DementLondon Dement
(Goodnight Scholar)
Math Education
Louisburg
Alexandra GagnonAlly Gagnon
Science Education
Summerfield

 

Leah GarrisLeah Garris
Agricultural Education
Pikeville
Breanna GoinsBreanna Goins
Math Education
Mount Airy
Natalie JohnsonNatalie Johnson
Special Education (Dual Licensure)
Golston

 

Erin LisiErin Lisi
Science Education
Charlotte
McKenna MartinMcKenna Martin
Science Education
Mooresville
Kristen ParrishKristen Parrish
Math Education
Lenoir

 

Allyson SarnowskiAllyson Sarnowski
Science Education
Moyock
Nicholas SchwanklNicholas Schwankl
Technology Design Education
Pittsboro
Allison Seton-HarrisAllison Seton-Harris
Math Education
Harrisburg

 

Michaela SteeleMichaela Steele
Science Education
Concord
Cole StewartCole Stewart
Math Education
Clayton
Hannah WatlingtonHannah Watlington
Math Education
Yanceyville