College Committees

Committees appointed by dean

Leadership Team

  • Mary Ann Danowitz (Chair), Dean
  • John K. Lee, Associate Dean for Faculty and Academic Affairs
  • Anona Smith-Williams, Associate Dean for Student Success and Strategic Community Engagement
  • Karen Hollebrands, Interim Associate Dean for Research and Innovation
  • Hiller Spires, Associate Dean and Executive Director of the Friday Institute
  • Erin Thomas Horne, Assistant Dean for Professional Education
  • Lilia Collazo, Assistant Dean for Business Affairs
  • Joy Gaston Gayles, Senior Advisor for Advancing Diversity, Equity, and Inclusion

Awards for Excellence Committee (2-yr. term- 1 dept. rep)

  • Crista Braga ELPHD January 2021
  • Candy Beal TELS January 2021
  • Parks Newby STEM January 2021
  • Marj Santoro FI January 2021
  • Stephanie Jackson EHRA/2019 Awardee January 2022
  • Meghan Day SHRA/2019 Awardee January 2022
  • Mark Williams EHRA/2020 Awardee January 2023
  • Mandy Blackmon SHRA/2020 Awardee January 2023
  • Mandy Blackmon College HR ex officio
  • John Lee Dean’s Office ex officio

Building, Equipment, Safety & Space Committee (3-yr. term – 1 dept. rep.)

  • Cameron Denson STEM May 2021
  • Paul Umbach ELPHD May 2021
  • Angela Wiseman TELS May 2023
  • Micha Jeffries TELS May 2021
  • Daniel Gruehn PSY May 2021
  • _____________ Grad Student Rep
  • Brian Matthews Facilities Coordinator ex officio
  • Rosina Rubes Building Liaison ex officio
  • Karen Hollebrands Dean’s office ex officio

<
BESS 2020-2021 meetings: Second Tuesdays, from 12:00-1:00 Oct 13, Nov 10, Jan 12 Feb 9, Mar 9, Apr 13 –Poe 500


Computer and Technology Committee (3-yr. term – 2 dept. reps.)

  • Parks Newby STEM May 2023
  • Kevin Sutton STEM May 2023
  • Barton Craig(chair) PSY May 2022
  • ___________ PSY May 2021
  • Adria Shipp Dunbar ELPHD May 2021
  • Lisa Bass ELPHD May 2022
  • Jill Grifenhagen TELS May 2023
  • Michelle Falter TELS May 2023
  • Michael Wilkenson Grad Student rep
  • ____________ Undergrad student rep
  • Karen Hollebrands Dean’s Office ex officio
  • Brian Matthews Dean’s Office ex officio
  • Mark Williams* EdIT ex officio
  • Scott Lennon EdIT ex officio
  • Kerri Brown-Parker METRC ex officio
  • Laura Fogle METRC ex officio

Computer & Technology 2020 – 2021 meetings: 3rd Tuesday of every month from 12:00 – 1:30 pm in Poe 512: Sep 15, Oct 20, Nov 17, Dec 15, Jan 19, Feb 16, Mar 16, Apr 20, May 18 – *Mark Williams (College of Education contact person)


Coordinator for the State Employees Combined Campaign

(1-yr term, rotated among departments)

_________________________


Committee on Professional Education (3-yr. term- 2 dept. reps)

  • Cyndi Edgington STEM May 2023
  • Matt Reynolds(co-chair)STEM May 2021
  • Paula McAvoy MAT/TELS May 2023
  • Keith Walkowiak TELS May 2021
  • Jeff Allen CHASS May 2023
  • Marshall Baker CALS May 2021
  • Carrol Warren ELPHD May 2023
  • Lesley Wirt (co-chair) ELPHD May 2021
  • ______________ Graduate Student rep May 2020
  • ____________ Undergrad Student rep
  • xxx Dir. PE ex officio
  • Sarah Cannon Asst. Dir. PE ex officio
  • Erin Horne Dean’s Office     ex officio
  • Amanda Beller SSAC ex officio
  • Paige Goos PE: Student Teacher Placement ex officio
  • Robin McWilliams SAY ex officio
  • Kerri Brown-Parker METRC ex officio
  • __________ WCPSS ex officio

 PEC 2020-2021 meetings: 4th Tuesday of every month from 1:10 – 3 p.m.: </span
Aug 25, Sep 22, Oct 27, Nov 24, Jan 26, Feb 23, Mar 23, Apr 27 


Council on Multicultural Initiatives and Diversity (COMID) (3-yr term, Faculty Chair to be elected – 2 dept. reps.)

  • Lisa Bass (co-chair) ELPHD May 2022
  • Rolanda Mitchell(co-chair) ELPHD May 2022
  • Valerie Faulkner TELS May 2022
  • Joanna Koch TELS May 2022
  • Tamecia Jones STEM May 2023
  • Cameron Denson STEM May 2023
  • Marsha Bailey Curtis FI May 2022
  • ______________ Grad Student May 2021
  • ______________ Grad Student May 2021
  • ___________________ Undergrad Student May 2021
  • Tiffany Wiggins Student Success  ex officio
  • John Lee Dean’s Office ex officio
  • Anona Smith Williams Dean’s Office ex officio
  • Mary Morris Dean’s Office ex officio
  • Mary Ann Danowitz Dean ex officio
  • _______________ Diversity & Inclusion ex officio

2020-2021 COMID meetings: 1st Tuesday of every month Business Meeting 1-2 pm via ZOOM or Poe 120: September 1, October 6, November 3, December 1, February 2,  March 2, April 6

and 4rd Tuesday of every month Tuesday Together 1-2 pm: Sept 22, Oct 27, Nov 24, Dec 15, Feb 23 Mar 23, Apr 27


Courses & Curricula Committee (3-yr term, Faculty Chair to be elected – 1 dept. rep.)

  • James Minogue TELS May 2024
  • Nolan Fahrer(Chair) STEM May 2023
  • Peter Hessling ELPHD & UCCC rep May 2024
  • Steven Miller CUE rep
  • Undergrad Student
  • John Lee Dean’s Office ex officio
  • Amanda Beller SSAC ex officio
  • Mary Morris Dean’s office ex officio

2020-2021 C&C Meetings: 2nd Tuesday of every month, from 1-3 pm via Zoom or in Poe 112: Aug 11, Sep 8, Oct 13, Nov 10, Dec 8, Jan 12, Feb 9, Mar 9, Apr 13, May 11


Research Committee (3-yr term, Faculty Chair to be elected – 2 dept. rep.)

  • Meghan Manfra(co-Chair) TELS/URC Rep May 2023
  • Jamie Pearson TELS May 2022
  • Gemma Mojica FI May 2023
  • Alyssa Rockenbach (co-Chair)ELPHD May 2022
  • Jenn Ayscue ELPHD May 2022
  • Cesar Delgado STEM May 2023
  • Gail Jones STEM May 2022
  • ___________ Grad Student rep
  • Karen Hollebrands Dean’s Office ex officio
  • Tish Attayek Dean’s Office ex officio
  • Stephanie Jackson Dean’s Office ex officio

2020-2021 Research Committee Meetings: 2nd Tuesday of every month from 1-3 pm via Zoom or Poe 120 Sep 8, Oct 13, Nov 10, Dec 8, Jan 12, Feb 9, Mar 9, Apr 13, May 11


 Faculty Awards Committee (3-yr term, Faculty Chair elected – 1 dept. rep.)

  • Jackie Relyea TELS May 2021
  • Tim Drake ELPHD May 2021
  • Carla Johnson(Chair) STEM May 2023
  • Nina Schoonover Graduate Student Rep
  • John Lee Dean’s office ex officio
  • Mary Morris Dean’s office ex officio

 2020-2021 Faculty Awards Committee: meets the fourth Tuesday of every month: 12 noon – 1 p.m. in Poe 112. Aug 25, Sep 22, Oct 27, Nov 24, Dec 7, Jan 26, Feb 23, Mar 23, Apr 27


Education Council (3-yr term)

  • __________, ________, May 2022
  • Tiffany Wiggins, Dean’s Office, ex officio

Undergraduate Scholarship Committee (3-yr term – 2 dept. rep)

  • Travis Parks CALS May 2022
  • Carl Young TELS May 2022
  • Temple Walkowiak TELS May 2023
  • KC Busch STEM May 2023
  • Soonhye Park STEM May 2023
  • Anona Smith Williams Dean’s Office ex officio
  • Crystal Espey SSAC ex officio
  • Patricia Fields Dean’s Office ex officio
  • Jenn Hensley Development Office ex officio

Graduate Studies Committee (Faculty Chair to be elected – DGPs, ABGS rep.)

  • Meg Blanchard(chair) STEM ex officio
  • Meghan Manfra TELS ex officio
  • Micha Jeffries TELS-MAT ex officio
  • Lance Fusarelli ELPHD ex officio
  • Raymond Ting ELPHD ex officio
  • Cameron Denson STEM ABGS rep
  • Elyse Smith Graduate Student rep
  • Melvin “Jai” Jackson Dean’s Office ex officio
  • John Lee Dean’s Office ex officio
  • Mary Morris Dean’s Office ex officio

2020-2021 GSC Meetings: 3rd Tuesday of every month from 1-3 pm via Zoom or in Poe 112: Aug  18, Sep 15, Oct 20, Nov 17, Dec 15, Jan 19, Feb 16, Mar 16, Apr 20, May 18


604-607 Committee (Mediation) (2-yr term, Elected: Tenure & tenure-track faculty vote)

  • Cathy Crossland, TELS, 2024
  • Sarah Carrier, TELS, 2024

603 Committee (Faculty Hearings) (4-yr term, Elected: Tenured Faculty vote)

  • Duane Akroyd, ELPHD, 2022
  • ________________, 2024

Faculty Officers (1-yr term, Vice Chair rotates to Chair in 2-yr) (Tenure & tenure-track faculty vote)

  • Dennis Davis (CH), TELS, May 2022
  • Meghan Manfra (V-CH), TELS, May 2020

 


Faculty Senators (2-yr term, Tenure & tenure-track faculty vote)

  • Lisa Bass, ELPHD, May 2022
  • Sarah Carrier, TELS, May 2022

Coordinating Committee

  • Temple Walkowiak (Past-chair), ex officio
  • Dennis Davis (Chair), ex officio
  • Meghan Manfra (Vice Chair),ex officio
  • Lisa Bass, ex officio
  • Sarah Carrier, ex officio
  • XXXXXX (Dean’s Office), ex officio

Reappointment, Promotion and Tenure Committee (3-yr term, Elected by Tenured Faculty – secret ballot)

(Chair to be elected)

  • Kevin Oliver, TELS, 2018-2021
  • Cathy Crossland, TELS, 2019-2022
  • Lance Fusarelli, ELPHD, 2019-2022
  • Soonhye Park, STEM, 2020-2023
  • Carla Johnson, STEM, 2020-2021

Faculty representative on ABGS (3-yr terms, faculty may serve 2 consecutive terms)

  • Cameron Denson (elected), June 2023
  • John Lee (ADFAA), June 2023

Kappa Delta Pi

  • Drinda Benge, TELS