College Committees

Committees Appointed by the Dean

Leadership Team

M. Danowitz (Chair), Interim Dean
S. Snyder, Associate Dean
E. Vasu, Associate Dean
L. Collazo, Assistant Dean
M. Maher, Assistant Dean
A. Smith-Williams, Assistant Dean
K. Cafiero, Director, Communications/External Relations
B. Cassedy, Director, Research Development
I. Chirino-Klevans, Director, International Initiatives
R. McWilliams, Director, SAY
R. Gavin Williams, Director, Student Involvement
M. Monaco, Director, Knowledge Management/Assessment
A. Raynor, Director, EdIT
R. Ricciardi, Director, Development Office
D. Richmond, Director, Graduate Student Services
B. Smith, Director, METRC
B. Williams, Coordinator, NC-MSEN
Vacant, Recruitment
J. Bartlett, Faculty Senate

Awards for Excellence Committee (2-yr. term- 1 dept. rep)
Lisa Bass – ELPHD – May 2017
_______ – TELS – May 2018
_______ – STEM – May 2018
_______ – FI – May 2018

Malina Monaco – EPA/2015 Awardee – May 2017
Pauline Ellefson – SPA/2015 Awardee – May 2017
Audrey Fulton – EPA/2016 Awardee – May 2018
Irene Armstrong – SPA/2016 Awardee – May 2018

Olivia Fitzgerald – Development Office – ex officio
Reid Ricciardi – Development Office – ex officio
Ellen Vasu – Dean’s Office – ex officio

Building, Equipment, Safety & Space Committee (3-yr. term – 1 dept. rep.)
Brian Matthews – STEM – May 2018
Peter Hessling, CH ELPHD – May 2017
Keith Walkowiak TELS – May 2019
Roger Azevedo – PSY – May 2019
_____________ – Grad Student Rep
Rosina Rubes – Dean’s Office – ex officio
Kaitlan Acree – Dean’s office – ex officio
BESS 2016-2017 meetings: Oct 11, Nov 8, Jan 10, Feb 14, Mar 14, Apr 11 – 12pm-1 pm in Poe 500

Computer and Technology Committee (3-yr. term – 2 dept. reps.)
Matthew Lammi – STEM – May 2019
Cesar Delgado – STEM – May 2019
Barton Craig – PSY – May 2019
Chris Mayhorn – PSY – May 2019
Steve Porter – ELPHD – May 2017
Brad Mehlenbacher ELPHD (scholarly leave Fall 2016) – May 2018
Anna Egalite – ELPHD – May 2019
Ed Sabornie – TELS – May 2017
Michael Evans – TELS – May 2017
____________ – Grad Student rep
____________ – Undergrad student rep

Eric Wiebe – Dean’s Office – ex officio
Brian Matthews – Dean’s Office – ex officio
Andy Raynor – EdIT – ex officio
Scott Lennon – EdIT – ex officio
Bethany Smith – METRC – ex officio
Nathan Stevens – METRC – ex officio

Computer & Technology 2016 – 2017 meetings: 3rd Tuesday of every month from 12:00 – 1:30 pm in Poe 512: Sep 20, Oct 18, Nov 15, Dec 20, Jan 17, Feb 21, Mar 21, Apr 18, May 16

Coordinator for the State Employees Combined Campaign
(1-yr term, rotated among departments)
Elizabeth Knight – – -TELS

Committee on Professional Education (3-yr. term- 2 dept. reps)
Karen Hollebrands STEM – May 2017
_______________ STEM – May 2018
Drinda Benge – MAT/TELS – May 2018
Keith Walkowiak TELS – May 2019
Karen Tharrington CHASS – May 2018
Travis Park – CALS – May 2018
Greg Hicks-CH – ELPHD – May 2018
Ethan Wicker – Graduate Student rep – May 2019
____________ – Undergrad Student rep
Erin Horne – Asst. Dir. PE – ex officio
Michael Maher – Asst. Dean PE/Licensure – ex officio
Malina Monaco – Dir. Knowledge Mgmt – ex officio
Audrey Fulton – SSAC – ex officio
Bonita Apperson PE: Student Teacher Placement ex officio
Robin McWilliams SAY – ex officio
Bethany Smith – METRC – ex officio
Sherri Morris – WCPSS – ex officio
 PEC 2016-2017 meetings: 4th Tuesday of every month from 1:10 – 3 p.m. in Poe 120
Aug 23, Sep 27, Oct 25, Nov 22, Feb 28, Mar 28, Apr 25

Council on Multicultural Initiatives and Diversity (COMID)
(3-yr term, Faculty Chair to be elected – 2 dept. reps.)
Lisa Bass – ELPHD – May 2017
___________________ ELPHD – May 2018
Valerie Faulkner, CH – TELS – May 2019
Joanna Koch – TELS – May 2019
___________ – STEM – May 2019
Cameron Denson – STEM – May 2018
Lisa Hervey – FI – May 2019
Ivonne Chirino-Klevans IDEA – May 2018
Tabitha Haynes – Grad Student May 2019
Jill Jones – Grad Student May 2017
___________________ Undergrad Student May 2017
Regina Gavin Williams – Student Involvement ex officio
Ellen Vasu – Dean’s Office ex officio
Anona Smith Williams – Dean’s Office ex officio
Mary Ann Danowitz – Dean – ex officio
Marcia Gumpertz – Diversity & Inclusion ex officio

 2016-2017 COMID meetings: 1st Tuesday of every month Tuesday Together Lunch 12 – 1 pm & meeting from 1-3 pm in Poe 120: September 13*, October 4, November 1, December 6, January 10*, February 7, March 7, April 4, May 2. *meeting the 2nd Tuesday of the month.

Courses & Curricula Committee
(3-yr term, Faculty Chair to be elected – 1 dept. rep.)
James Minogue – TELS – May 2019
Karen Keene, CH – STEM – May 2017
Peter Hessling – ELPHD & UCCC rep May 2019
______________ – Undergrad Student
Michael Maher – Dean’s Office ex officio
Tremaine Brittian – SSAC – ex officio
Mary Morris – Dean’s office ex officio
2016-2015 C&C Meetings: 2nd Tuesday of every month, from 1-3 pm in Poe 112
Sep 13, Oct 11, Nov 8, Dec 13 Jan 10, Feb 14, Mar 14, Apr 11, May 9

Research Committee
(3-yr term, Faculty Chair to be elected – 1 dept. rep.)
Jill Grifenhagen – TELS – May 2019
Shaun Kellogg, CH FI – May 2017
Steve Porter – ELPHD – May 2018
Meg Blanchard – STEM – May 2017
Gail Jones – STEM – May 2016
________________ Grad Student rep
Eric Wiebe – Dean’s Office – ex officio
Beth Cassedy – Dean’s Office – ex officio
Stephanie Jackson Dean’s Office – ex officio –
2016-2017 Research Committee Meetings: 2nd Tuesday of every month from 1-3 pm in Poe 500
Sep 13, Oct 11, Nov 8, Dec 13, Jan 10, Feb 14, Mar 14, Apr 11, May 9

Faculty Awards Committee
(3-yr term, Faculty Chair elected – 1 dept. rep.)
DeLeon Gray – TELS – May 2017
Paul Umbach, CH ELPHD – May 2018
Allison McCulloch STEM – May 2018
______________ Undergrad Student Rep
Ashley Whitehead Graduate Student Rep
Ellen Vasu – Dean’s office – ex officio
Mary Morris – Dean’s office – ex officio
 2015-16 Faculty Awards Committee: meets the first Tuesday of every month: 12 noon – 1 p.m. in Poe 112.
Sep 1, Oct 6, Nov 3, Dec 1, Jan 5, Feb 2, Mar 1, Apr 5

Education Council
(3-yr term)
__________________ – TELS – May 2019
Lee Stiff – STEM – May 2018
Regina Gavin Williams Dean’s Office – ex officio

Undergraduate Scholarship Committee
(3-yr term – 1 dept. rep)
Jim Flowers – CALS – May 2019
Sarah Carrier – TELS – May 2019
Aaron Clark, CH – STEM – May 2017
Anona Smith Williams – Dean’s Office ex officio
Jenn Hensley – Dean’s Office ex officio
Reid Ricciardi – Dean’s Office ex officio

Graduate Studies Committee (Faculty Chair to be elected – DGPs, ABGS rep.)
Jessica DeCuir-Gunby TELS – ex officio
Raymond Ting – ELPHD – ex officio
John Lee – MAT – ex officio
Aaron Clark, CH – STEM – ABGS rep
James Bartlett – ELPHD – ABGS rep
Ariel Cochrane-Brown Graduate Student Rep
Malina Monaco – Dean’s Office – ex officio
Ellen Vasu – Dean’s Office – ex officio
Demetrius Richmond Dean’s Office – ex officio
Mary Morris – Dean’s Office – ex officio
2016-2017 GSC Meetings: 3rd Tuesday of every month from 1-3 pm in Poe 112
Aug 23, Sep 27, Oct 25, Nov 22, Dec 13, Jan 24, Feb 28, Mar 28, Apr 25

604-607 Committee (Mediation)
(2-yr term, Elected: Tenure & tenure-track faculty vote)
Brad Mehlenbacher ELPHD – May 2017
James Bartlett – ELPHD – May 2017

603 Committee (Faculty Hearings)
(4-yr term, Elected: Tenured Faculty vote)
Sarah Carrier – TELS – 2018
Allison McCulloch STEM – 2016
Michael Evans – TELS – 2020

Faculty Officers
(1-yr term, Vice Chair rotates to Chair in 2-yr) (Tenure & tenure-track faculty vote)
Meg Blanchard (CH) – STEM – May 2017
Angela Wiseman (VC) – TELS – May 2018
xxx – xxx – May 2019

Faculty Senators
(2-yr term, Tenure & tenure-track faculty vote)
James Bartlett – ELPHD – May 2017
Steve Porter – ELPHD – May 2017

Coordinating Committee
xxx (Past-Chair) – ex officio
Meg Blanchard (Chair) – ex officio
Angela Wiseman (Vice Chair) – ex officio
James Bartlett (Fac Senator) – ex officio
Steve Porter (Fac Senator) – ex officio
Ellen Vasu (Dean’s office) – ex officio

Reappointment, Promotion and Tenure Committee
(3-yr term, Elected by Tenured Faculty – secret ballot)
(Chair to be elected)
Hiller Spires – TELS – May 2017
Marc A. Grimmett – ELPHD – May 2019
Bonnie Fusarelli – ELPHD – May 2017
Karen Hollebrands – STEM – May 2019
Allison McCulloch – STEM – May 2017

Kappa Delta Pi
Drinda Benge – TELS