College Committees

Committees appointed by dean

Leadership Team

  • Mary Ann Danowitz (Chair), Dean
  • Lee V. Stiff, Interim Associate Dean for Academic Affairs
  • Lilia Collazo, Assistant Dean
  • Michael Maher, Assistant Dean
  • Anona Smith-Williams, Associate Dean
  • Beth Cassedy, Director, Research Development
  • Cherry Crayton, Director, Marketing & Communication
  • Ann Horner, Executive Director, Development
  • Robin McWilliams, Director, SAY
  • Regina Gavin Williams, Director, Student Involvement
  • Malina Monaco, Director, Knowledge Management/Assessment
  • Andy Raynor, Director, EdIT
  • Demetrius Richmond, Director, Graduate Student Services
  • B. Williams, Coordinator, NC-MSEN
  • J. Bartlett, Faculty Senate

Awards for Excellence Committee (2-yr. term- 1 dept. rep)

  • Adria S. Dunbar ELPHD May 2019
  • Candy Beal TELS May 2018
  • Soonhye Park STEM May 2018
  • Marj Santoro FI May 2018
  • Audrey Fulton EPA/2016 Awardee May 2018
  • Irene Armstrong SPA/2016 Awardee May 2018
  • Lesley Wirt EPA/2017 Awardee May 2019
  • Janis Pierce SPA/2017 Awardee May 2019
  • Olivia Fitzgerald Development Office ex officio
  • Ann Horner Development Office ex officio
  • Lee Stiff Dean’s Office ex officio

Building, Equipment, Safety & Space Committee (3-yr. term – 1 dept. rep.)

  • Brian Matthews STEM May 2020
  • Peter Hessling ELPHD May 2020
  • Kevin Oliver TELS May 2020
  • Roger Azevedo PSY May 2019
  • _____________ Grad Student Rep
  • Brian Matthews Facilities Coordinator ex officio
  • Rosina Rubes Building Liaison ex officio
  • Paola Sztajn Dean’s office ex officio

BESS 2017-2018 meetings: Second Tuesdays, from 12:00-1:00 Oct 10, Nov 14, Jan 9, Feb 13, Mar 13, Apr 10 –Poe 500


Computer and Technology Committee (3-yr. term – 2 dept. reps.)

  • K.C. Busch STEM May 2020
  • Cesar Delgado STEM May 2019
  • Barton Craig PSY May 2019
  • Chris Mayhorn PSY May 2019
  • Brad Mehlenbacher ELPHD May 2018
  • Anna Egalite ELPHD May 2019
  • Denz Eseryel TELS May 2020
  • Carl Young TELS May 2020
  • ____________ Grad Student rep
  • ____________ Undergrad student rep
  • Paola Sztajn Dean’s Office ex officio
  • Brian Matthews Dean’s Office ex officio
  • Andy Raynor EdIT ex officio
  • Scott Lennon EdIT ex officio
  • Kerri Brown-Parker METRC ex officio

Computer & Technology 2017 – 2018 meetings: 3rd Tuesday of every month from 12:00 – 1:30 pm in Poe 512: Sep 19, Oct 17, Nov 21, Dec 19, Jan 16, Feb 20, Mar 20, Apr 17, May 15


Coordinator for the State Employees Combined Campaign

(1-yr term, rotated among departments)

_________________________


Committee on Professional Education (3-yr. term- 2 dept. reps)

  • Cyndi Edgington STEM May 2020
  • Penny S. Jeffrey STEM May 2019
  • Drinda Benge MAT/TELS May 2018
  • Keith Walkowiak TELS May 2019
  • Karen Tharrington CHASS May 2018
  • Travis Park CALS May 2018
  • Carrol Warren ELPHD May 2020
  • Ethan Wicker Graduate Student rep May 2019
  • ____________ Undergrad Student rep
  • Erin Horne Asst. Dir. PE ex officio
  • Michael Maher Asst. Dean PE/Licensure ex officio
  • Malina Monaco Dir. Knowledge Mgmt ex officio
  • Tremaine Brittian SSAC ex officio
  • Bonita Apperson PE: Student Teacher Placement ex officio
  • Robin McWilliams SAY ex officio
  • Kerri Brown-Parker METRC ex officio
  • ____________ WCPSS ex officio

PEC 2017-2018 meetings: 4th Tuesday of every month from 1:10 – 3 p.m. in Poe 120

Aug 22, Sep 26, Oct 24, Nov 28, Feb 27, Mar 27, Apr 24


 Council on Multicultural Initiatives and Diversity (COMID)

(3-yr term, Faculty Chair to be elected – 2 dept. reps.)

  • Brooks Bowden ELPHD May 2020
  • Sharon Chung ELPHD May 2020
  • Marc Grimmett, CH ELPHD May 2019
  • Valerie Faulkner, CH TELS May 2019
  • Joanna Koch, CH TELS May 2019
  • Tamecia Jones STEM May 2019
  • Cameron Denson STEM May 2018
  • Lisa Hervey FI May 2019
  • Tabitha Haynes Grad Student May 2019
  • Charlotte Roberts Grad Student May 2020
  • ___________________ Undergrad Student May 20xx
  • Regina Gavin Williams Student Involvement ex officio
  • Lee Stiff Dean’s Office ex officio
  • Anona Smith Williams Dean’s Office ex officio
  • Mary Ann Danowitz Dean ex officio
  • _______________ Diversity & Inclusion ex officio

2017-2018 COMID meetings: 1st Tuesday of every month Tuesday Together Lunch 12 – 1 pm & meeting from 1-3 pm in Poe 120: September 12, October 10, November 7, December 5, February 6, March 13, April 3, May 1.


Courses & Curricula Committee (3-yr term, Faculty Chair to be elected – 1 dept. rep.)

  • James Minogue TELS May 2019
  • Hollylynne Lee STEM May 2020
  • Peter Hessling ELPHD & UCCC rep May 2019
  • ______________ Undergrad Student
  • Michael Maher Dean’s Office ex officio
  • Tremaine Brittian SSAC ex officio
  • Mary Morris Dean’s office ex officio

2017-2018 C&C Meetings: 2nd Tuesday of every month, from 1-3 pm in Poe 112

Sep 12, Oct 10, Nov 14, Dec 12, Jan 9, Feb 13, Mar 13, Apr 10, May 8


Research Committee (3-yr term, Faculty Chair to be elected – 2 dept. rep.)

  • Jill Grifenhagen TELS May 2019
  • Dennis Davis TELS May 2020
  • Dave Frye FI May 2020
  • Lisa Bass ELPHD May 2019
  • (Melissa Bartlett -sub, Fall 2017)
  • Alyssa Rockenbach ELPHD May 2019 (__sub, Fall 2017)
  • Eric Wiebe STEM May 2020
  • Gail Jones STEM May 2019
  • ________________ Grad Student rep
  • Hiller Spires CED URC representative
  • Paola Sztajn Dean’s Office ex officio
  • Beth Cassedy Dean’s Office ex officio
  • Stephanie Jackson Dean’s Office ex officio
  • 2017-2018 Research Committee Meetings: 2nd Tuesday of every month from 1-3 pm in Poe 500

Sep 12, Oct 10, Nov 14, Dec 12, Jan 9, Feb 13, Mar 13, Apr 10, May 8


 Faculty Awards Committee (3-yr term, Faculty Chair elected – 1 dept. rep.)

  • DeLeon Gray TELS May 2020
  • Paul Umbach ELPHD May 2018
  • Meg Blanchard STEM May 2020
  • ______________ Undergrad Student Rep
  • ______________ Graduate Student Rep
  • Lee Stiff Dean’s office ex officio
  • Mary Morris Dean’s office ex officio
  •  2017-18 Faculty Awards Committee: meets the fourth Tuesday of every month: 12 noon – 1 p.m. in Poe 112.

Aug 29*, Sep 26, Oct 24, Nov 28, Jan 23, Feb 27, Mar 27, Apr 24


Education Council (3-yr term)

  • Lisa Bass ELPHD May 2019
  • Regina Gavin Williams Dean’s Office ex officio

Undergraduate Scholarship Committee (3-yr term – 2 dept. rep)

  • Jim Flowers CALS May 2019
  • Sarah Carrier TELS(ELM) May 2019
  • Temple Walkowiak TELS(MSL) May 2020
  • Aaron Clark STEM(TDE) May 2020
  • Soonhye Park STEM(EMS) May 2020
  • Anona Smith Williams Dean’s Office ex officio
  • Jenn Hensley Dean’s Office ex officio

Graduate Studies Committee (Faculty Chair to be elected – DGPs, ABGS rep.)

  • Aaron Clark STEM ex officio
  • Jessica DeCuir-Gunby TELS ex officio
  • Micha Jeffries TELS ex officio
  • Lance Fusarelli ELPHD ex officio
  • Karen Hollebrands STEM ABGS rep
  • Raymond Ting CED ex officio
  • Malina Monaco Dean’s Office ex officio
  • Lee Stiff Dean’s Office ex officio
  • Demetrius Richmond Dean’s Office ex officio
  • Mary Morris Dean’s Office ex officio

2017-2018 GSC Meetings: 3rd Tuesday of every month from 1-3 pm in Poe 112

Aug 22, Sep 19, Oct 17, Nov 21, Dec 19, Jan 16, Feb 20, Mar 20, Apr 17


604-607 Committee (Mediation) (2-yr term, Elected: Tenure & tenure-track faculty vote)

  • Cathy Crossland  (May 2020)
  • >Sarah Carrier (May 2020


603 Committee (Faculty Hearings) (4-yr term, Elected: Tenured Faculty vote)

  • Paul Umbach
  • Meghan Manfra

Faculty Officers (1-yr term, Vice Chair rotates to Chair in 2-yr) (Tenure & tenure-track faculty vote)

  • Angela Wiseman (CH) TELS May 2018
  • Margareta Thomson (VC) TELS May 2019
  • xxx xxx May 2019

Faculty Senators (2-yr term, Tenure & tenure-track faculty vote)

  • Angie Smith (May 2020)

Coordinating Committee

  • Meg Blanchard (Past-Chair) ex officio
  • Angela Wiseman (Chair) ex officio
  • Margareta Thomson (Vice Chair) ex officio
  • James Bartlett (Fac Senator) ex officio
  • Steve Porter (Fac Senator) ex officio
  • Lee Stiff (Dean’s office) ex officio

Reappointment, Promotion and Tenure Committee (3-yr term, Elected by Tenured Faculty – secret ballot)

(Chair to be elected)

  • Megan Manfra TELS May 2020
  • Marc A. Grimmett ELPHD May 2019
  • Bonnie Fusarelli ELPHD May 2018
  • Karen Hollebrands STEM May 2019
  • Eric Wiebe STEM May 2020

Faculty representative on ABGS (3-yr terms, faculty may serve 2 consecutive terms)

  • Karen Hollebrands (elected) STEM June 2020
  • Lee Stiff (ADAA) June 2020

Kappa Delta Pi

  • Drinda Benge TELS